Už dlhšiu dobu premýšľam nad nejakou pravidelnou rubrikou, ktorá by mohla zaujímať Vás pár, ktorí na tento blog občas kliknete. Nakoľko sa snažím čítať veľa literatúry, ktorá môj život posúva vždy o pár krokov vpred a stalo sa to pre mňa vášňou, rád by som sa delil práve o tieto poznatky a skúsenosti...
Kniha na Apríl od BRONNIE WARE
Čo pred smrťou najviac ľutujeme
- Škoda, že som nemal odvahu žiť svoj vlastný život a nie život, ktorý odo mňa očakávali ostatní
- Nemal som pracovať tak veľa
- Škoda, že som nemal odvahu vyjadriť svoje pocity
- Škoda, že som nezostal v kontakte s mojimi priateľmi
- Škoda, že som si nedovolil byť šťastnejší
Po mnohých rokoch práce, ktorá ju nenapĺňala, začala Bronnie Ware hľadať prácu, ktorá by mala zmysel. Napriek tomu, že nemala žiadnu kvalifikáciu alebo skúsenosti, začala pracovať v oblasti paliatívnej opatery. Kým Bronnie trávila čas starostlivosťou o potreby zomierajúcich, jej život sa zmenil. Neskôr napísala blog o tom, čo najviac ľutovali ľudia, o ktorých sa starala. Článok "Čo pred smrťou najviac ľutujeme" si získal takú pozornosť, že si ho v prvom roku prečítali viac než tri milióny ľudí na celom svete. Na žiadosť mnohých čitateľov sa Bronnie teraz podelila o svoj vlastný príbeh.

Bronnie mala farebný a rôznorodý život. Zobrala si ponaučenie od zomierajúcich a pochopila, že každý, kto sa vedome rozhodne, môže zomierať s pokojnou mysľou. V tomto úprimnom rozprávaní odhaľuje, čo ľudia na sklonku života ľutujú. Vysvetľuje, ako sa môžeme v pozitívnom zmysle slova popasovať so životom, kým ešte máme čas.
Táto kniha bola jedna z prvých, ktorá vo mne zanechala silnú stopu a začala ma meniť ako človeka. Keď Vám traja, od seba nezávislí ľudia, povedia, že na TOTO by si sa mal pozrieť, tak by ste tak skutočne mali učiniť, nakoľko to určite stojí za čas aj námahu.
"Ľudia večne zo seba robia obeť," pokračovala. "Ale komu to chcú nahovoriť? Okrádajú len sami seba. Život nikomu nič nedĺži. Ani nikto iný. Len mi máme povinnosť voči sebe. Najlepšie, ako mať zo života čo najviac, je vážiť si ho ako dar a necítiť sa ako obeť."
"Keď som nemala peniaze, bolo to obvykle preto, že som sa sústredila na ich nedostatok a ten sa len zväčšoval. Naučila som sa však veriť, že mám schopnosť pritiahnuť k sebe to, čo potrebujem. Presne tak to je. Strach nás úplne zablokuje. Peniaze sú len iným druhom energie, ktorá nám všetkým chce priniesť dobro a šťastie. Nepoužívame ju ale správne, dávame jej moc, obávame sa jej. V honbe za ňou, ako posadnutí, vychyľujeme svoje životy z rovnováhy. Dostupná je rovnako ako vzduch, ktorý dýchame. Nestrácame čas obavami, či budeme mať dostatok vzduchu. Nemali by sme strácať čas ani obavami, či budeme mať dosť peňazí. Práve takéto myšlienky zabraňujú tejto krásnej, tvorivej energii, aby k nám mohla prúdiť."
Hovorí sa, že všetko sa deje presne v tom správnom momente, nie príliš skoro ani príliš neskoro. Ďakujem, že si ma táto knižka našla presne vtedy, keď som ju potreboval a ďakujem Peťkovi, pretože presne takéto dary majú zmysel...
Zohnať ju môžte tu.